Moldavsko

Moldávie, Moldavsko nebo také Moldavská republika se nachází v jihovýchodní části Evropy, mezi Ukrajinou a Rumunskem. Země má roztříštěný reliéf, s nízkými kopci, slunnými náhorními plošinami a pláněmi lemovanými dvěma řekami, Prut a Dněstr. Klima je mírně kontinentální, s vlivy od Černého moře. Nachází se na 46-47 stupni zeměpisné šířky, stejně jako ostatní slavné vinařské oblastí v Evropě, podloží v jižní části je složeno z půdního typu černozem, který je vhodný pro výrobu kvalitního červeného vína a v centrální části země zejména pro víno bílé. Moldavsko má 3 vinařské oblasti: Valul lui Traian (jihozápad), Stefan Voda (jihovýchod), Codru (střed) na nichž se nachází 112 tisíc hektarů vinic s více než 50 odrůdami. Ročně se v Moldavsku sklidí asi 600 tisíc tun hroznů, včetně 100 tisíc tun stolních odrůd.

Moldavané jsou opravdu vřelí a přátelští lidé a Moldavská kuchyně, která je silně ovlivněná balkánem zaručuje kulinářské zážitky. Za posledních 10 let se kultura pití a výroby vína rapidně zlepšila a stále více vinařství otevírají své brány pro turisty z celého světa. Návštěvníci tak mohou poznat jejích příběhy, víno, jídlo a rozmanitou kulturu.

Moldavské víno je vyráběno z hroznů sklizených převážně ručně a přizpůsobených místnímu terroiru. Odráží autenticitu a tradiční styl a je určeno pro ty, kteří chtějí objevovat úžasná a méně známá vína. Tisíciletá tradice vinařství v Moldavsku sahá až do doby kolem roku 3000 před naším letopočtem a první zmínky o vinicích se datují kolem roku 7000 před naším letopočtem.

 

 

VINAŘSKÉ OBLASTI

Moldavsko má celkem 3 vinařské oblasti IGP: CODRU, ŠTEFAN VODE a VALUL LUI TRAIAN

 

all-map.max-165x165.width-800.png

 

 

 

 

 

IGP CODRU

 

Jedná se o největší vinařskou oblast, která se nachází ve středu Moldavska s více jak 60 000 hektary vinic. V této vinařské oblasti se pěstují zejména bílé odrůdy vinné révy a pro výrobu sektů.

 

clima-codru.max-800x600.png

 

 

 

Klima

Podnebí v této oblasti je mírné kontinentální, zimy jsou mírné a krátké a léta jsou teplá a dlouhá, s relativně malými atmosférickými srážkami. Průměrná roční teplota je 9,0 - 9,5 ° C a součet aktivních teplot je 3000 - 3200 ° C. Nadmořská výška 150 — 400 metrů nad mořem. 300 - 310 slunečních dní v roce.

 

Reliéf

 

Reliéf oblasti Codru je velmi fragmentovaný s velkým množstvím závrtů, hřebenů a kopců protkaných potoky a řekami. Asi 79% celkové plochy regionu spadá do rozsahu svahů od 1 ° do 10 °. Tento region protínají dvě velké přeshraniční řeky Prut a Dněstr.

 

Půda

 

Struktura půdy má zásadní význam pro kvalitu výroby hroznů a vína. V oblasti Codru převládají černozemy, které zabírají asi 62% území. Hnědé a šedé půdy zaujímají asi 14%, z nichž většina je pod lesní vegetací. Mezi černozemovými půdami převažují vápenaté půdy - asi 21%, běžné - asi 19%, loužené - asi 11% a typické - asi 8%.

 

Vína z této oblasti

 

Bílá vína jsou citronově žlutá se zelenkavým nádechem, který se po dozrání mění ze slámově žluté na zlatou barvu. Ve vůni převládá svěžest a minerálnost s výraznou ovocnou vůní květin.

Červená vína se vyznačují rubínově červenou barvou s fialovými odlesky, které se v důsledku zrání stávají cihlovými. Vůně je originální a jemná s tóny červených lesních plodů a sladkého koření. V chuti lehké, jemné, kulaté a sametové.

 

 

 

 

pie-chart-typicity-codru.max-800x600.png

 

 

 

 

 

 

 

IGP ŠTEFAN - VODE

Jedná se o vinařskou oblast, která se nachází na jihovýchodě Moldavska. Je známo díky výrobě nejlepšího červeného vína a celková rozloha vinic činí 10 000 hektarů. Tato vinařská oblast je ovlivněná řekou Botna, terasami Dněstru a jižní moldavskou nížinou.

 

 

 

 

clima-stefan-voda.original.png

 

 

 

 

Klima

 

Díky své geografické poloze je tato oblast zařazena do pedoklimatické zóny III s nedostatečnou vlhkostí. Podle statistických údajů se množství srážek pohybuje v rozmezí od 450 mm do 550 mm, průměrná roční teplota vzduchu pro zónu III je 9,5 - 10,0 ° C . Součet aktivních teplot pro zónu III je 3200 - 3450 ° C. Doba vegetačního období s teplotami nad 10 ° C je 179 - 187 dní. Počet slunečných dnů za rok je 310–320.

 

Reliéf

 

Reliéf oblasti Štefan Vode se vyznačuje průměrnou členitostí s polohlubokými údolími a svahy s různým stupněm sklonu. Dominují na něm svahy střední délky (200 - 400 m) s úhlem sklonu 3-5 °. Regionem protéká přeshraniční řeka Dněstr a vnitřní řeky Botna a Kogilnik.

Výškově se region vyznačuje kolísáním od 7,0 m do 290,7 m, s průměrnou nadmořskou výškou 119,4 m.

 

Půda

 

Vynikající kvalita vín v této oblasti je způsobena především výskytem červených usazenin bohatých na železo a stopové prvky železa v mikrozóně Purcari. V granulometrickém složení převažují těžké jílovité půdy - 71% z celkové plochy. Na druhém místě jsou jílovité, s 13%, pak hlinité, se 7%. Tyto půdy mají střední odolnost proti erozi.

 

Vína z této oblasti

 

Tato zeměpisná oblast je již od starověku známá svými červenými víny.

Modré odrůdy představují 57% z celkové plochy vinic a bílé 43%. Z převládajících odrůd můžeme uvést: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Sauvignon Blanc a Pinot Gris, Rare Neagra a Malbec.

Bílá vína mají barvu od bílo-zelené po zlatožlutou. Vůně je komplexní a elegantní, dominují květinové vůně. Chuť je vyvážená, plná, ovocná, minerální. Růžová vína se vyznačují širokou škálou barev - od světle růžové, šípkové lístky, lososové, až po malinovou barvu.

Červená vína mají syté barvy od červeného granátového jablka až po třešňově červenou barvu, u zralých vín najdeme cihlové odstíny. Ve vůni dominují odstíny červeného ovoce a bobulí. Chuť je extraktivní, dobře strukturovaná, plná, sametová, kulatá.

 

 

pie-chart-typicity-stefan-voda.max-165x165.width-800.png

 

 

 

 

 

IGP VALUL LUI TRAIAN

 

Jedná se o vinařskou oblast, která se nachází na jihu Moldavské republiky. Vinařská oblast Valul lui Traian se rozprostírá na ploše více jak 43 000 hektarů. Území regionu je součástí východoevropských a středomořských přírodních zón a má zvláštní klimatické podmínky ovlivněné černým mořem a středozemním klimatem.

 

 

clima-valul-lui-traian.max-165x165.width-800.png

 

 

Klima

 

Klima vinařské oblasti Valul-lui-Valian je mírně kontinentální, ovlivněné hlavně Černým mořem. Oblast Valul lui Trayan je díky své zeměpisné poloze zařazeno do pedoklimatické zóny III s nedostatečnou vlhkostí. Podle statistických údajů se množství srážek pohybuje od 450 mm do 550 mm, průměrná roční teplota vzduchu pro zónu III je 9,5 - 10,0 ° C. Vegetačního období s teplotami nad 10 ° C je 179 - 187 dní. Počet slunečných dnů za rok je 310–320. Specifické klima s vysokými teplotami a černomořským vánkem je příznivější pro pěstování modrých odrůd vinné révy.Nejčastěji se zde pěstuje Cabernet Sauvignon, Merlot, Saperavi a Feteaske Neagra a jejich podíl je 60%. U bílých odrůd převažují Sauvignon Blanc, Chardonnay a Muscat Ottonel.

 

Reliéf

 

Tato oblast se vyznačuje zvýšenou členitostí reliéfu s kopcovitými oblastmi, hlubokými údolími a svahy s různým stupněm sklonu. Regionem protéká řeka Prut u státních hranic a vnitřní řeky Yalpug a Cahul s přítoky. Výšky se pohybují od 5 do 311 m, průměrná výška je 114,3 m. Většina území regionu (77%) spadá do svahů se sklonem od 1 ° do 10 °. V této oblasti je geologická struktura tvořena vrstvy jílů a písků. Kvalita vín je způsobena výskytem terciárních červených usazenin bohatých na stopové prvky.

 

Půda

 

Většinu území zabírá travní step jižní Besarabianské zvlněné pláně (71%) s obyčejnými a karbonátovými černozemy.

 

Vína z této oblasti

 

Modré odrůdy představují přibližně 60%, odrůdy bílé přibližně 40%. Mezi dominantní odrůdy patří: Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc a Chardonnay.

Červená vína z této oblasti mají bohatší barvu než v severnějších oblastech, od červeného granátového jablka po třešňově červenou. Aroma je ovocné a dobře strukturované, zaoblená sametová chuť a dlouhá dochuť.

Bílá vína mají buket komplexní a elegantní, s nádechem čerstvého ovoce, chuť je strukturovaná a vyvážená.

Tato oblast byla vždy známá výrobou výjimečných likérových vín, která mají bohatou vůni charakteristickou muškátovému oříšku, sušeného ovoce, džemu, včelího medu a čokolády. Nejznámější likérové Moldavské víno je Pastoral.

 

 

pie-chart-typicity-valul-lui-tra.max-800x600.png

 

 

 

 

Moldavské sklepy

 

Vinné sklepy Cricova a Milesti Mici – tvoří spolu s přilehlými vinicemi doslova vinařské království. Jedná se o největší vinné sklepy na světě. Původní chodby používané pro těžbu vápence dnes slouží, díky příznivým klimatickým podmínkám, zejména pro skladování vinných sudů. Nachází se zde největší světový archív vín. Spletité podzemní chodby mají délku kolem 120 km u Cricova a 200 km u Milesti Mici. Část z nich je přístupná veřejnosti.